OBCHODY ŚW. MARCINA 2016-12-28 16:23


Po raz pierwszy w tym roku koło DFK zorganizowało obchody ku czci św. Marcina. 11 listopada o godzinie 16:00 liczna grupa zgromadziła się pod kościołem, skąd wszyscy przemaszerowali pod Dom Spotkań. Na przodzie jechał na koniu "św. Marcin" w rzymskim stroju, a za nim dzieci z rozświetlającymi drogę lampionami oraz dorośli.

 

 

 

Po dotarciu na miejsce miała miejsce krótka scenka, która ukazywała zziębniętego biedaka, który otrzymał pomoc od naszego dobrego rycerza. Marcin ofiarował mu podobnie, jak wieki temu kawałek swego płaszcza.

Następnie każdy miał możliwość spróbowania smaku tradycyjnych „marcińskich rogali”, które zostały upieczone przez miejscowy Klub Pań. Była kawa, herbata oraz kiełbaska, którą można było sobie upiec na ognisku. Nie zabrakło również grzanego wina (Glühwein). Program artystyczny przygotowały zespoły KAKTUS oraz BUKOWIANKI a nad bezpieczeństwem czuwali strażacy.

Impreza zgromadziła dużą grupę mieszkańców Bukowej i Nowej Bogacicy. Była doskonałą okazją do spotkania, porozmawiania oraz miłego spędzenia czasu. Mamy nadzieję, że tradycja ta będzie kontynuowana.

 

PIECZENIE ROGALIKÓW

 

 

 

SCENKA

 

 

OGNISKO

 


 

 

Dzień Świętego Marcina – świąteczny dzień obchodów religijnych obchodzony 11 listopada. Święto patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy – Marcina z Tours. Marcin z Tours urodził się na Węgrzech, toteż tam też jest obchodzone jego święto, ale 8 i 9 listopada. We Francji, gdzie był biskupem podobnie jak w Niemczech czy Austrii święto Marcińskie jest 11 listopada.

Ikonografia często bazuje na przełomowym wydarzeniu z życia świętego i podkreśla miłosierdzie Marcina. Jako żołnierz cesarza Konstancjusza, a zarazem katechumen, zobaczywszy u bram miasta Amiens sponiewieranego i marznącego żebraka, oddał mu swój płaszcz żołnierski. Następnej nocy miał ujrzeć we śnie odzianego w ten płaszcz Chrystusa, który do otaczających Go aniołów mówił: „To Marcin okrył mnie swoim płaszczem”. Kilka znanych wersji tej historii różni się w szczegółach. Pewnym jest fakt, że w 339 r. przyjął chrzest i zgodnie z ówczesnym zwyczajem zrezygnował ze służby wojskowej.

 

Zapraszam do Galerii:

http://bukowo.pl/2016-rok-1/galeria_kolekcja/883/sWIeTY-MARCIN