W 2003 roku został złożony wniosek do Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych na realizację programu "Małe remonety Domów Spotkań" celem stworzenia bazy lokalnej dla pielęgnacji kultury i innych form aktywności. Przedmiotem przedsięwzięcia był remont budynku:

  • wymiana okien i drzwi wyjściowych,
  • wymiana instalacji elektrycznej,
  • wymiana instalacji sanitarnej i remont WC,
  • wymiana instalacji centralnego ogrzewania,
  • roboty posadzkowe i malarskie.

Do części robót wybrano firmy, ale dużo pracy trzeba było wykonać we własnym zakresie. Pracę rozpoczęto 9 stycznia 2004 roku. Jako ierwsza do prac włączyła się OSP, później dołączyli pozostali mieszkańcy. Najpierw zerwano podłogi, skuto tynki, wymieniono instalację elektryczną, zamontowano nowe drzwi, okna, wyremontowano łazienkę, założono centralne ogrzewanie, wykafelkowano posadzki, a ściany i sufity otynkowano i wymalowano.

 

W remoncie brało udział 28 mężczyzn z naszej wioski, którzy zerwali stare drewniane podłogi, które były w wielu miejscach dziurawe, rozebrali stare piece i skuli stare tynki. Następnie zerwano starą instalację elektryczną i zabrano się za tynkowanie ścian. W wielu miejscach było trzeba wykuć nowe przejścia dla kabli. Firma "Filplast" wymieniła okna i drzwi, ale obróbką zajęli się sami mieszkańcy. Ludzie do prac przynosili swój sprzęt, materiały potrzebne do remontu, np. rury do doprowadzania powietrza pod kominek, część styropianu do posadzki, płytki klinkierowe do obudowania kominka, farbę do drzwi, fugę do podłogi i ścian, gwoździe, cegły do zamurowania ubytków, wapno, cement, klej.

 

Prace zakończono w marcu 2004 roku. Uroczyste otwarcie odbyło się 1 maja 2004 roku. Obiekt jest własnością gminy z siedzibą DFK, ale służy całej wsi. Mieszkańcy z własnej inicjatywy zakupili część tynków ozdobnych oraz żaluzje pionowe na okna. Ważną częścią sali jest kominek wybudowany w ramach prac społecznych, zafundowany przez jednego z mieszkańców. Zadbano również o obejście zewnętrzne budynku. Dzięki wspólnej pracy przy remoncie mieszkańcy zżyli się z sobą. W pracach remontowych brało udział 278 osób, które przepracowały społecznie około 1250 godzin. Do prac wykorzystywano 2 betoniarki, 3 piły do drzewa, 2 traktory, agregat prądotwórczy, wiertarki, sprzęt do tynkowania i betonowania. Wszystkie maszyny wypożyczano bezpłatnie.

 

Ogólna wartość remontu:

  • Dotacja Fundacji Rozwoju Śląska - 49,999zł,
  • prace społeczne,
  • ofiarowany sprzęt i materiały wyceniono na około 20,000zł.

 

PRZED REMONTEM

 

W TRAKCIE REMONTU

 

PO REMONCIE

 

Artykuł na ten temat ukazał się w numerze 5 Beczki z 2004 roku.

 

ZAPRASZAM DO GALERII